Linux Kitaplığı

Hazırlayan: Türkçe Linux Belgelendirme Projesi

Türkçe Linux Belgelendirme Projesi, ilk olarak LKD Belgelendirme Çalışma Grubu olarak Linux Kullanıcıları Derneğinin desteği ile Nilgün Belma Bugüner'in başkanlığında, Mayıs-2002'de başkanının Docbook temelli belge sitesi projesini uygulamaya sokmasıyla çalışmalarına başlamıştır. Linux Kullanıcıları Derneği Yönetim Kurulunun proje desteğinin koşullarını tek taraflı değiştirme isteği üzerine, grubumuz çalışmalarını Eylül-2002'den itibaren dernekten bağımsız olarak sürdürme kararı almıştır.

Grubumuz Türkçe Linux Belgelendirme Projesi altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Belgeler sitesi, belgeler-xml tabanlı olarak Nilgün Belma Bugüner tarafından tasarlanmış ve kodlanmıştır. Tüm siteyi oluşturan kaynak kodlarının telif hakları ve lisansları her dosyada ayrı ayrı belirtilmiş olup aksi belirtilmemişse site ve kaynak kodları GNU AGPL lisanslıdır.

Site içeriğini oluşturan belgelerin telif hakları ilgili belgede ismi geçen yazarına ve/veya çevirmenine aittir.

Türkçe Linux Belgelendirme Projesi ekibi belge yazarları, çevirmenleri ve kod geliştiricilerinden oluşur.

Bu kitaplık bir yazılımlama sonucunda oluşmuştur. Başka bir lisansla lisanslanmış olduğu belirtilmemiş her içerik GNU AGPL lisansının koşulları altında dağıtılmaktadır.

Bu kitaplık kapsamındaki tüm belgeler, yazarının telif hakkı bilgisi ve 3. şahıslara kopyalama ve değiştirme hakkı veren bir lisans ile lisanslanmış olduklarının belirtilmesi şartı ile yayınlanmaktadır.

Yazılımın kaynak kodları https://github.com/TLBP/source adresinde bulunmaktadır. Bu projeden türetilmiş projeler de kaynak kodlarının bulunabileceği kamuya açık alandaki adresi buradaki gibi kamuya açık alanda lisans bilgisinin bulunduğu bölümde belirtmelidir.

Türkçe Linux Belgelendirme Projesi ile ilgili olarak sorularınızı Türkçe Linux Belgelendirme Projesi ekibine <belgeler-genel (at) lists.sourceforge.net> yöneltebilirsiniz.

Bu sitede sunulan bilgilerin ve kodların HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR.

BU YAZILIM ÜCRETSİZ OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, YAZILIM İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR YAZILIMI "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. YAZILIMIN KALİTESİ VEYA PERFORMANSI İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. YAZILIMDA HERHANGİ BİR BOZUKLUKTAN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.

İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE YAZILIMI DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, YAZILIMIN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA YAZILIMIN BAŞKA YAZILIMLARLA UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.

GNU Kamu lisansı yazılımın tamamı ya da parçalarının özgür olmayan yazılımların içine katılmasına izin vermez.

This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Affero General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Affero General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU Affero General Public License along with this program. If not, see https://www.gnu.org/licenses/.

(Henüz hazır değil)

Sürüm Bilgileri
Sürüm 3.0 Ağustos 2023 Türkçe Linux Belgelendirme Projesi
Sanal yöremiz 2002'den beri belgeler.org adıyla hizmet vermekteydi. 2023'e geldiğimizde adımızı belgeler.org.tr olarak yenilerken yöre içeriğini de elden geçirmeye karar verdik. Eski içerik korunuyor. Belge Arşivi bağlantısından erişilebiliyor. Buradan ise güncellenen ve güncellenmesi gerekmeyen içeriğe erişilebiliyor. Eskilerden güncellenenler bu bölüme aktarılmaya devam edecek. (glibc güncellemesi yolda.)
Sürüm 2.2 15 Kasım 2007 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Bütünleşik Biçembentler, 2. Aşama, Biçembentlerin XML Belgelerle İlişkilendirilmesi, Genişletilebilir İmlenim Dili (XML) 1.1, XML 1.1'de İsim-alanları, XML Adresleme Dili (XPath) 1.0, XML Bilgi Kümesi, XSL Dönüşümleri (XSLT) Sürüm 1.0 çevirileri eklendi. Glibc-2.7 sürümüyle güncellendi.
Sürüm 2.0 20 Aralık 2006 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Bash-3.2 sürümüyle güncellendi.
Sürüm 1.3.0 23 Kasım 2003 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Man sayfaları kitabının içini doldurmaya başladık.
25.Kasım.2003 - Regex Kütüphanesi Başvuru Kılavuzu eklendi.
Sürüm 1.2.0 12 Mayıs 2003 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
1 kitap eklendi. Dizin yapısı değiştirildi. Artık her kitap kendi dizini altında. KiTAPLIK dizinindeki dosyalar korunacak.
Sürüm 1.1.0 21 Aralık 2002 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Linux Kitaplığının yerel kopyasında kullanılmak üzere "İçerik Menüsü" hazırlandı. Bu menü bundan sonra kitaplığın indirilebilir paketi ile birlikte dağıtılacaktır. Menülü Linux Kitaplığı, sayfalar arasında dolaşmayı kolaylaştırdığı için "Tek Sayfalık Linux Belgeleri" kitabı sitemizden kaldırıldı.
Sürüm 1.0.0 2 Eylül 2002 Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Belgelendirme Grubu Projesinin bağımsız bir proje olarak devamına karar verildikten sonraki ilk sürüm.
Sürüm 0.1.0 19 Mayıs 2002 LKD Belgelendirme Çalışma Grubu
Kitaplık genişletildi.
Sürüm 0.0.1 3 Mayıs 2002 LKD Belgelendirme Çalışma Grubu
Linux kullanıcıları için bir yardım kitaplığı
Özet

Bu kitaplık, Türkçe Linux Belgelendirme Projesi tarafından yapılan çalışmaların yayınladığı ve amaç olarak son kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgilere toplu olarak kolayca ulaşabilmesini sağlamak için birleştirilerek bir kitaplık olarak düzenlenmiştir.

Kitaplığımızı oluşturan kitapların bir listesini aşağıda görebilirsiniz. Bir kısmı bizim oluşturduklarımızdan bir kısmı da hazır rehber kitaplardan oluşacak.

Bu kitaplığın güncel sürümünü http://tlbp.org.tr/ adresinde bulabilirsiniz.


İçindekiler
1. Kitap - Dosya Sistemi Hiyerarşisi Standardı
Bu standart, UNIX benzeri işletim sistemleri altında dosya ve dizin yerleşimi için bir dizi gereksinim ve kılavuzdan oluşur. Yönergeler, uygulamalar, sistem yönetim araçları, geliştirme araçları ve betiklerin birlikte çalışabilirliğini ve ayrıca bu sistemler için belgelendirmenin daha da standartlaşmasını desteklemeyi amaçlamaktadır.
2. Kitap - Linux Sistem Yöneticisinin Kılavuzu
Bu belge sistem yönetimi hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmeyen ama temel komutları bilenler için hazırlanmıştır.
3. Kitap - Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları)
Bu kitap, kılavuz sayfalarının Türkçe çevirilerini içerir.
4. Kitap - PostgreSQL Eğitmeni
Bu belgede PostgreSQL'e, ilişkisel veritabanı kavramlarına ve SQL dilinin kavramlarına yabancı olanlar için SQL diline basit bir giriş yapılacaktır.
5. Kitap - Python Eğitmeni
Bu belge Python2 Eğitmeninin çevirisi olup Python3 Eğitmeninin kapsamı biraz daha geniş olmakla birlikte bu çeviri hala yararlı bilgiler içermektedir. Örnekler Python3 kullanılacağı varsayılarak yeniden düzenlenmiştir.
6. Kitap - Ruby Kullanıcı Kılavuzu
Ruby, nesneye yönelik, kolay bir dildir. İlk başta tuhaf bir dil gibi görünse de, kolayca yazılıp okunmak için tasarlanmıştır. Bu kullanıcı kılavuzu, ruby'yi ilk defa kullanacaklara ruby'nin doğası hakkında fikir vermek amacıyla yazılmıştır, kesinlikle bir dil başvuru kılavuzu değildir.
7. Kitap - Metin Düzenleyici Kılavuzları
Bazı metin düzenleme uygulamalarının (Emacs, Emacspeak, Vi) öğreticilerini içermektedir.
8. Kitap - GNU C Kütüphanesi Başvuru Kılavuzu
Bu kitap GNU C Kütüphanesini belgelendirir.
9. Kitap - Yorum İstekleri
Bu kitap, kısaca RFC'ler olarak bilinen açılımı 'Request for Comment' olan ve Türkçe'ye 'Yorum İsteği' olarak çevrilebilecek olan belgelerin Türkçe çevirilerini içermesi amacıyla hazırlanmıştır.
10. Kitap - W3C Önergeleri
Bu kitap, Ağ Sayfalarında herşeyin birbiriyle uyumlu çalışabilmesi için bu şeylerin bir standardı olması lazım deyip kurulmuş bir örgüt olan The World Wide Web Consortium (W3C) tarafından yayınlanmış W3C standart önerme belgeleri veya kısaca 'W3C Önergeleri' diyebileceğimiz belgelerin Türkçe çevirilerini içermesi amacıyla hazırlanmıştır.
Linux Kitaplığı Arşivi
1. Kitap - Sıkça Sorulan Sorular
Bu kitapta sıkça sorulan soruları belli konu başlıkları altında bulacaksınız.

TLBP Sözlüğü (İngilizce-Türkçe)
TLBP Sözlüğü (Türkçe-İngilizce)