Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları)

Hazırlayan: Türkçe Linux Belgelendirme Projesi

Kitap içeriğindeki kılavuz sayfalarının telif hakları yazarlarına ve çevirmenlerine aittir. Özgün sürümlerindeki telif hakkı ve lisans bilgileri korunmuş olup HTML sürümünde "Yasal Uyarı" başlığı altında görüntülenebilir, PDF sürümlerinde ise belge sonuna eklenmiştir. Özgün sürümünde telif hakkı ve lisans belirtilmemiş kılavuz sayfaları genellikle dağıtıldıkları paketin veya kaynak kodununun lisansına sahiptir. Bu kitaba da kitaplığın tamamına uygulanan kural uygulanmış ve belgenin 3. şahıslarca özgürce kopyalanmasına, değiştirilmesine ve dağıtılmasına izin vermeyen lisans bilgilerine sahip kılavuz sayfaları kitaba dahil edilmemiştir. Bu bakımdan, burada telif hakkı ve lisans bilgileri bulunmayan kılavuz sayfası yoktur. Bu kitap kodlama ile oluşturulduğundan içeriğindeki belgelerin farklı lisanslarından bağımsız olarak kendi lisansı GNU AGPL olup, kitabın tamamı için aşağıdaki feragatname geçerlidir. GNU AGPL lisansının özgün kopyası http://www.gnu.org/licenses/licenses.html adresinde bulunabilir.

BU BELGE "ÜCRETSİZ" OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.

İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.

Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.

Özet

Bu kitap, kılavuz sayfalarının Türkçe çevirilerini içerir.

Kılavuz sayfalarının çeviri çalışmalarına destek olmak isterseniz ya da çalışmalarımızı izlemek isterseniz Kılavuz Sayfaları Çeviri Çalışmaları sayfasını ziyaret ediniz.

Bu kitaptaki kılavuz sayfalarının man dizinine konacak dosyaları paket olarak dağıtılmakta ve türkçe kılavuz sayfalarımız güncel dağıtımların içinde gelmektedir. Bu paketleri https://sourceforge.net/projects/belgeler/files/manpages-tr/ adresinde bulabilirsiniz.


İçindekiler
1. Kullanıcı Komutları
Bu bölümde tüm kullanıcıların kabuk üzerinde çalıştırabileceği komutların kılavuz sayfaları bulunur.
2. Sistem Çağrıları
Bu bölümde Linux çekirdeği tarafından uygulanan işlevlerin kılavuz sayfaları bulunur.
3. Kütüphane İşlevleri
Bu bölümde yazılım geliştirme dillerinin kütüphanelerindeki işlevler bulunur. Bunların çoğunluğu GNU C Kütüphanesinin işlevleridir.
4. Özel Dosyalar
Bu bölümde /dev dizininde bulunan özel dosyaların açıklamaları bulunur.
5. Dosya Biçimleri ve Dosya Dönüşümleri
Bu bölümde genelde /etc dizininde bulunan sistem yapılandırma dosyaları gibi belli bir uygulamaya bağımlı dosya biçimleri hakkında bilgiler bulunur.
6. Oyunlar
Bu bölümde oyunların kullanım bilgileri bulunur.
7. SQL Deyimleri, Makro Paketleri vs.
Bu bölümde standart dosya sistemi yerleşimi, ağ protokolleri, karakter kodlamaları, kılavuz sayfaları ile ilgili teknik bilgiler (Örneğin bu bilgi man 7 man ile açılan man sayfasından alınmıştır) ve bir takım başka şeyler bulunur.
8. Sistem Yönetim Komutları
Bu bölümde sadece root kullanıcısı tarafından çalıştırılabilen komutların kılavuz sayfaları bulunur.