9.1. Uçbirim üzerinden giriş

Şekil 9.1 uçbirimler üzerinden bağlantıların nasıl yapıldığını göstermektedir. İlk önce, init uçbirim veya konsol üzerinden yapılacak bağlantıyı sağlamak için bir agetty(8) çalıştırır. agetty(8) uçbirimi dinler ve kullanıcının bağlantı için hazır olduğuna dair bir işaret göndermesini bekler. (Genellikle bu işaret kullanıcının klavyeden bir şeyler yazmasıdır). Bir kullanıcı tespit ettiği zaman, /etc/issue içerisinde bulunan "hoş geldin" iletisi ekrana yansıtılır ve bir kullanıcı adı girilmesini ister. Kullanıcı ismi alındıktan sonra login(1) çalıştırılır. login(1) kullanıcı adını girdi olarak alır ve parola girilmesini bekler.Bu bilgiler uyuşursa login(1) süreci bu kullanıcı için önceden tanımlanmış olan kabuğu çalıştırır, aksi taktirde süreci durdurur ve çıkar. (Belki de kullanıcıya yeni bir kullanıcı adı ve parolası girmek için bir şans daha verir). init, sürecin tamamlandığı uyarısını aldığında uçbirim için yeni bir agetty(8) çalıştırılmasını sağlar.

Şekil 9.1. Uçbirim üzerinden giriş
Uçbirim üzerinden giriş

init, agetty(8), login(1) ve kabuk arasındaki etkileşim


Unutmayın ki init'in fork sistem çağrısını kullanarak yarattığı süreç bir tanedir. agetty(8) ve login(1), süreçte çalışan uygulama ile yer değiştirmektedir (exec sistem çağrısı yardımıyla).

Seri hatlar üzerindeki kullanıcıları tespit edebilmek için ayrı bir uygulamaya ihtiyaç vardır, çünkü bu uçbirimlerin etkin hale geldiğini tespit etmek biraz daha karışıktır. agetty(8) girdilerin çağrıdan çağrıya değiştiği modem bağlantıları için çok önemli olan hız ve diğer bağlantı ayarlarına kendini uyarlayabilir.

Sevapları ve günahları ile, kullanımda bulunan pek çok çeşit init ve agetty(8) vardır. Sisteminizde bulunan sürümünü ve diğerlerini öğrenmek iyi bir fikir olabilir (Bunun için Linux Software Map - Linux Yazılım Haritası kullanılabilir). Sisteme modem üzerinden erişim etkin değilse agetty(8) hakkında endişelenmenize gerek kalmaz ama init önemini korur.