1. Bu Kitap Hakkında

1.1. Teşekkürler

1.1.1. Joanna'nın Teşekkürleri

Lars bu kılavuzun mümkün olan en iyi şekilde çıkartılması için çok uğraştı. Bu işin temel sorumlusu olarak, ben de en iyiyi elde etmek ve onu korumak isterim. Bu kılavuzu daha iyi hale getirmek için bir fikriniz var ise lütfen bana bunu bildirin. Dilbilgisi hataları, gerçeklere dayanmayan bilgiler, eklenmesini veya tekrar yazılmasın istediğinizi bölümler hakkında lütfen bana yazın. Erişim bilgilerimi http://www.iki.fi/viu/ adresinde bulabilirsiniz.

Bu kitabın yazımına pek çok insan dolaylı ve dolaysız yollardan yardım ettiler. LDP gibi muhteşem bir fikre öncülük ettiği için Matt Welsh'e özellikle teşekkür etmek isterim. Andy Oram'a o çok değerli destekleri için teşekkür ederim. Olaf Kirch'e bu işin yapılabileceğine beni inandırdığı için teşekkür ederim. Yggdrasil'deki bu işi ilginç bulan bütün insanlara ve Adam Richter'e teşekkür ederim.

Stephen Tweedie, H. Peter Anvin, Remy Card, Thedore Ts'o kendi çalışmalarını bana ödünç vermiş ve bu kitabın daha kalın ve etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlamışlardır. Bu eserler: xia ve ext2 dosya sistemleri hakkında karşılaştırma, ext2 dosya sisteminin tanımı ve araç listeleridir. Bunun için kendilerine minnettarım. Eski sürümlerdeki bu eksiklik için özür dilerim.

Ek olarak Mark Komarinski'ye 1993'deki materyalleri ve Linux Journal'da yer alan sistem yönetimi hakkındaki bilgileri bana ulaştırdığı için çok teşekkür ederim. Bu belgeler bilgilendirici ve ilham verici olmuştur.

Çok sayıda insan tarafından çok faydalı yorumlar gönderildi. Minyatür arşivim hepsinin ismini bulmama izin vermiyor ama alfabetik olarak bazı isimler şunlardır: Paul Caprioli, Dave Dobson, Ales Cepek, Olaf Flebbe, Marie-France Declerfayt ve babası, Stephan Harris, Jyrki Havia, Jim Haynes, York Lon, Timothy Andrew Lister, Jim Lynch, Michael J.Micek, Jacob Navia, Dan Poirier, Daniel Quinlan, Jouni K. Seppanon, Philippe Steindi, G. B. Stotte. Unuttuğum herkesten özür dilerim.

1.1.2. Stephen'ın Teşekkürleri

Yeni sorumlu olarak Lars ve Joanna'ya bu kılavuz üzerine yapmış oldukları sıkı çalışmalardan dolayı teşekkür ederim. Bütün kılavuzlarda olduğu gibi bu kılavuzda da bazı hatalar bulunmaktadır. Ve zaman zaman bazı bölümler güncelliğini yitirmektedir. Bu tür hatalara rastlarsanız lütfen <bagpuss@debian.org> adresinden bana bildirin. HTML, salt metin ya da her neyse hemen bütün biçemlerde eposta kabul ediyorum.

Helen Topring Shaw'a bu kılavuzu çok daha iyi bir hale getirdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

1.1.3. Alex'in Teşekkürleri

Lars'a, Joanna'ya ve Stephen'a bu kılavuz için senelerden beri yaptıkları muhteşem çalışmalar için teşekkür etmek isterim. Umarım başlattıkları işi geregince devam ettirebilirim.

"Penceresiz Bir Dünyaya" doğru yapmış olduğum bu yolculukta pek çok kişinin yardımlarını gördüm. Özellikle, benim ilk gerçek Un*x satıcım Mike Velasco'naya teşekkür etmek isterim. SCO'nun "pis bir kelime" olmasından önce, Mike bana, tar(1), cpio(1) ve diğer pek çok kılavuz sayfaları konusunda oldukça yardımcı olmuştu. Teşekkürler Mike! Sen gerçek "Sofa King"sin.

1.2. Yazım Düzeni

Okunurluğu kolaylaştırmak için bu kılavuzda tek tip bir yazım düzeni kullanılmıştır. Şayet daha iyi fikirleriniz olursa lütfen bildirmekten çekinmeyin.

Dizin/Dosya isimleri: /usr/share/doc/foo

Komutlar ve uygulamalar: fsck

URL'ler: http://www.tldp.org