12.1. Zaman dilimleri

Zamanın ölçümü en doğal ve düzenli olay üzerine kurulmuştur: dünyanın dönmesinden kaynaklanan gündüz ve gece değişim periyotları üzerine. Bu iki ardışık periyodun oluşturduğu toplam zaman sabittir. Sadece gece ve gündüzün uzunluğu değişir. Diğer bir sabit ise öğle vaktidir.

Öğle, Güneşin en yüksek noktada olduğu andır. Dünya yuvarlak olduğu için değişik bölgelerde değişik zamanlarda öğle olmaktadır. Bu yerel zaman kavramını ortaya çıkarmıştır. İnsanlar zamanı pek çok birim kullanarak ölçer, pek çoğu doğal bir olgu olan "öğle" ye bağlıdır. Aynı yerde bulunduğunuz sürece yerel zamanın ne olduğu önemli değildir.

Uzak yerlerle haberleşme ihtiyacı ortaya çıkar çıkmaz, genel zaman kavramının zaruretini anlayacaksınız. Modern zamanlarda, dünyanın pek çok yeri diğer yerleri ile iletişim halindedir ve bu nedenle zamanı ölçmenin küresel bir standardı tanımlanmıştır. Bu zamana evrensel zaman denir (UT ya da UTC - evrensel zaman, resmi olarak Greenwich Mean Time, GMT olarak geçer, çünkü İngiltere'de ki Greenwich bölgesinin yerel zamanına göre ayarlanmıştır). Değişik yerel zamanlara sahip insanlar birbirleri ile haberleşme ihtiyacı duydukları zaman, zamanı evrensel saate çevirir ve böylece neyin ne zaman yapılması gerektiği ortaya çıkar.

Her bir yerel zaman, zaman dilimi diye adlandırılır. Coğrafi şartlar, aynı anda öğle olan yerlerde aynı zaman dilimini kullanmaya imkan verirken, politikalar bunu zorlaştırmaktadır. Çok çeşitli sebeplerden dolayı, pek çok ülke yaz saati kullanmaktadır. Bu çalışırken daha fazla doğal ışık alabilmek için kendi saatlerini ileri almaları ve kış gelince geri çekmeleri anlamına gelir. Diğer ülkeler bunu yapmazlar. Bunu yapanlar, saatlerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda anlaşamazlar ve kuralları her yıl değiştirir. Bu da zaman bölgeleri değişimini çok önemsiz bir hale getirir.

Zaman bölgeleri, en iyi, yerleşim bölgesine göre ya da evrensel zamandan olan farkı söylenerek adlandırılır. ABD ve diğer bazı ülkelerde yerel zaman isimlere ve üç harften oluşan kısaltmalara sahiptir. Kısaltmalar benzersiz değildir ve ülkenin adı belirtilmeden kullanılmamalıdır. En iyisi konuşurken Helsinki, Doğu Avrupa diye söylemektir. Çünkü bütün Doğu Avrupa ülkeleri aynı kuralları kullanmazlar.

Linux bir zaman dilimleri paketine sahiptir ve bunun sayesinde bütün varolan zaman bölgelerini bilir ve gerekirse kolayca güncellenebilir. Bütün sistem yöneticileri kendilerine uygun zaman bölgesini seçmek zorundadır. Ayrıca, kullanıcılar kendi zaman ayarlarını yapabilir, bu özellikle Internet üzerinden tek bir bilgisayarda çalışan ama farklı ülkelerde yaşayan kişiler için uygun olacaktır. İçinde bulunduğunuz zaman bölgesinde kullanılan yaz saati kuralları değiştiğinde, Linux sisteminin en azından bu bölümünü güncellediğinizden emin olun. Sistem zaman dilimini ayarlamak ve güncellemekten başka, zaman için endişelenmenizi gerektirecek çok az durum meydana gelir.