12.2. Yazılım ve donanım saatleri

Bir kişisel bilgisayar donanım saatini çalıştırmak için bir pil kullanır. Bu pil sayesinde, bilgisayarda elektrik olmasa bile saatin çalışması sağlanır. Donanım saati BIOS ayar ekranından veya işletim sisteminin her neresinde bulunuyorsa oradan ayarlanabilir. Linux çekirdeği zamanı, donanım saatinden bağımsız olarak saklar. Açılış esnasında Linux kendi saatini, donanım saatine göre ayarlar. Bundan sonrasında her iki saatte birbirinden bağımsız olarak çalışır. Linux kendi saatini korur, çünkü her seferinde donanım saatine bakmak yavaş ve karışık bir iştir.

Çekirdek saati daima evrensel zamanı gösterir. Böylece çekirdek bütün zaman dilimleri hakkında bilgi sahibi olmak zorunda kalmaz. En basit sonuçları daha yüksek güvenilirlik ve güncelleme esnasında kolaylıktır. Her süreç, kendi zaman değişimini kendi denetler (timezone paketinin parçası olan standart araçları kullanarak).

Donanım saati evrensel veya yerel saatte olabilir. Bunu evrensel zamanda tutmak genellikle daha iyidir, çünkü yaz saati uygulaması başladığı ya da bittiği zaman donanım saatini değiştirmek zorunda kalmazsınız. (UTC, yaz saati farkını içermez.) Şansızlık eseri, bazı PC işletim sistemleri; MS-DOS, Windows ve OS/2 dahil, donanımın yerel zamanı gösterdiğini varsayar. Linux birinden birini kullanabilir, fakat şayet donanım zamanı yerel saati gösteriyorsa yaz saatinin başlangıç ve bitimlerinde sistemi yeniden ayarlamanız gerekir (aksi taktirde saat yerel zamanı göstermez).