13.2. IRC

IRC (Internet Relay Chat), Eric Raymond'ın kılavuzunda anlatılmamaktadır ama IRC ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek mükemmel bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, bu doğru bir şekilde soru sorma hakkında biraz pratik gerektirir. Pek çok IRC #Linux kanalları oldukça meşguldür ve şayet sorununuzun cevabı kılavuz sayfalarında ve NASIL belgelerinde varsa, bunları okumanızın söyleneceğini umabilirsiniz. İmla ve yazım kuralları burada da geçerlidir.

Posta listeleri ve haber grupları ile ilgili söylenenlerin pek çoğu IRC içinde geçerlidir. Ek olarak aşağıdakiler vardır.

13.2.1. Renkler

Renkli, kalın, altı çizgili veya garip karakterler kullanmayın. Bunlar bazı eski istemcilerle uyumlu değildir ve okunması çok zor olan metinlerdir. Bir kanala girer ve hemen renkler veya kalınlık kusmaya başlarsanız dışarı atılmanız an meselesidir.

13.2.2. Kibar olun

Cevap almak size verilmiş bir hak değildir. Şayet düzgün bir şekilde sorarsanız, büyük ihtimalle bir cevap alırsınız ama bir cevap almak "hakkınız" yoktur. Linux IRC kanallarındaki insanlar kendi zamanlarını harcıyor ve hiç kimse onlara bunun için bir ödeme yapmıyor, özellikle de siz.

Kibar olun. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, diğerlerine de öyle davranın. Şayet insanların size karşı nazik olmadığını düşünüyorsanız bile, kibar olun, sinirlenmeyin ve insanları isimleri ile çağırmayın. Bu sizin onların seviyesine inmenizdense, onların aptal görünmesini sağlayacaktır.

Büyük bir alabalık gibi, gidip kimseye vurmayın. Bunun daha önceden bir veya iki kere yapıldığını ve komik bulunduğunu mu sanıyorsun?

13.2.3. Bulunduğunuz kanalda kullanılan dilde ve düzgün yazın.

Pek çok #Linux kanalı İngilizce'dir. Onlarla İngilizce konuşun. Büyük IRC ağlarının pek çoğu diğer dillerde de kanallar açar. Örneğin; Fransızca kanalının adı #Linuzfr, İspanyolca'sının adı #linuxes veya #linuxlatino olabilir. Şayet size uygun bir kanal bulamazsanız, ana #linux kanalında İngilizce olarak bunu sorun, büyük ihtimalle yardım bulabilirsiniz.[61]

"1337 Hhghgdka456745 kjfksj +%%&57677" şekline ileti yazmayın. Diğer insanlar yapsa bile. Bu aptal görünür ve sizin de bir aptal gibi görünmenize sebep olur. En iyisi, sadece salak gibi görünmektir, daha da kötüsü kıçınıza tekmeyi yiyebilirsiniz.

13.2.4. Port taraması

Asla herhangi bir kişiden port taraması yapmasını veya sizi hacklemesini istemeyin. Bu çok ayıptır. Bağlantı yaptığınız IP'nin sizin olduğunun bilinmesine veya olduğunu söylediğiniz kişi olup olmadığınızın tespit edilmesine imkan yoktur. İnsanları, böyle bir isteğe hayır deme zahmetine sokmayın.

İstemiş olsalar bile, hiç kimsenin portlarını taramayın. Kim olduklarını veya kullandıkları IP'nin kendilerine ait olup olmadığını bilmenize imkan yoktur. Bazı yargılamalarda port taraması suç olarak kabul edilir ve pek çok ISS'nin anlaşmalarına aykırıdır. Pek çok kişi TCP bağlantılarının kayıtlarını tutar ve port taramasından geçirildiklerini anlayabilir. Ve pek çok kişi sizi ISS'ye şikayet edecektir. Kim olduğunuzu bulmak çok kolay bir iştir.

13.2.5. Kanalda kalın

Sizden istenmedikçe kimseye /msg göndermeyin. Bu kanalın yararlılığını azaltmakta ve bazıları ise sadece, bunu tercih etmemektedir.

13.2.6. Konu içinde kalın

Konuda kalın. Bu kanal bir Linux kanalıdır. "İbo geçen hafta kimi dövdü" kanalı değildir. Başkalarının konu dışına çıkmış olması, sizin de çıkabileceğiniz anlamına gelmez. Onlar büyük ihtimal ile kanalın düzenli takipçileridir ve onlara farklı kurallar uygulanmaktadır.

13.2.7. CTCP'ler

Kanalı CTCP kalabalığı, sürümleri veya buna benzer bir şeyle doldurmak istiyorsan tekrar düşün. Çok çabuk atılmana sebep olabilir.

13.2.8. Hacking, Cracking, Phreaking, Warezing

Selamsız bir şekilde dışarı atılmak istemiyorsanız, istismar edici davranışlar hakkında soru sormayın.

Bir #Linux kanalında iken her hangi bir hacker/cracker/phreaker/warezer kanallarında bulunmayın. Bazı sebeplerden dolayı, #Linux kanallarındaki görevliler, başkalarının yazılımlarını çalmayı veya donanımlarına zarar vermeyi düşünen insanlardan nefret eder;[62] nedenini hayal edebilir misiniz?

13.2.9. Toparlayalım

Çok fazla YAPMA ve az sayıda YAP için özür dilerim. YAPlar, posta listeleri ve haber grupları bölümünde çokça kullanıldı.

Muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey; bir #Linux kanalına girmek ve doğru tonlamayı bulmak için hiçbir şey söylemeden bir yarım saat beklemek olacaktır.

13.2.10. Daha fazla okunacak kaynak

IRC #Linux kanallarından nasıl daha fazla yararlanılacağına dair mükemmel FAQ'lar vardır. Pek çok #Linux kanalı bir FAQ veya kurallar sayfasına sahiptir. Bunu nasıl bulacağınız genellikle kanal konusu içinde açıklanır veya /topic komutunu kullanabilirsiniz. Şayet kurallar var ise bunları okuduğunuzdan emin olun. https://www.irchelp.org/faq/faq1irc.html adresinde bulabileceğiniz "Undernet IRC FAQ" belgesini tavsiye ederim.[61] Ç.N.: Tabii Türkçe konuşulan IRC sunucuları da var. Genellikle belli başlı ISS'lerin IRC sunucularında bir #linux kanalı mutlaka vardır. Herhangi birine girip diğer sunucuların adreslerini de edinebilirsiniz.

[62] Ç.N.: bu nefret kelimesi bence çok hafif kalmış ama yine de özgün metne uymak gerekiyor.