11.2. Yedekleme ortamının seçimi

Yedekleme işindeki en önemli karar; yedekleme aracını seçmektir. Fiyatını, güvenilirliğini, hızını, kullanılabilirliğini ve bulunabilir olup olmadığını hesaba katmak zorundasınız.

Fiyat önemlidir, çünkü; tercihen, ihtiyacınız olan bilgilerden daha fazlasını yedeklemek isteyebilirsiniz. ucuz bir araç genellikle bir zorunluluktur.

Bozulmuş bir yedek, yetişkin bir adamı bile ağlatabileceği için: güvenilirlik çok önemlidir. Bir yedekleme aracı, bilgileri her hangi bir bozulma olmadan yıllarca saklayabilmelidir. Bir denetim gerektirmediği sürece yedekleme işinin kaç saate mal olduğu önemli değildir. Diğer yandan, bilgisayar boş durduğu sürece yedekleme işi başarılamayacaktır, bu nedenle hız da ayrı bir noktadır.

Bulunabilirlik kesinlikle çok önemlidir: piyasada olmayan bir yedekleme aracını kullanamazsınız. Gelecekte de kullanılabilecek, sadece sizin değil diğer insanların bilgisayarlarında da, yedekleme aygıtı seçmeniz önemlidir. Aksi taktirde her hangi bir sorundan sonra yedeklerinizi yükleyememek gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Kullanılabilirlik: ne kadar sıklıkla yedekleme yapılacağını belirleyen temel faktördür. En kolay yedekleme yapma yöntemi en iyisidir. Bir yedekleme aracının kullanımı zor ve sıkıcı olmamalıdır.

Geleneksel yedekleme araçları teyplerdir. Teypler biraz pahalı, güvenilir, nispeten hızlı, bulunabilir ve kullandığınız bandın boyutuna göre oldukça kullanışlı aygıtlardır.

Başka seçenekler de vardır. Genellikle pek bulunabilir olmasalar da, şayet bu sizin için sorun değilse, diğer yollardan daha iyidir. Örneğin, manyetik optik diskler hızlı, rasgele erişimli, tek bir dosyayı oldukça hızlı geri yükleyebilen, büyük boyutlu araçlardır.