2. Başlangıç

Kurulum

PostgreSQL kullanmadan önce kurulumu gerçekleştirmeniz gerekmekte. PostgreSQL, dağıtımınızın kurulumu esnasında yüklenmiş olabileceği gibi, sistem yöneticisi tarafından da önceden kurulmuş olabilir. Böyle bir durumda dağıtımınızın belgelerinden ya da sistem yöneticinizden PostgreSQL'e nasıl ulaşabileceğinize dair bilgileri edinebilirsiniz.

PostgreSQL'in kurulu olduğu ya da onu kullanabileceğiniz konusunda emin değilseniz, PostgreSQL'i kendiniz kurabilirsiniz. Kurulum işlemi zor olmamakla birlikte sizin için de iyi bir alıştırma niteliği taşır. PostgreSQL her kullanıcı tarafından kurulabilir; ayrıcalıklı kullanıcı (root) hakları gerekmemektedir.

Eğer PostgreSQL'i kendiniz kuracaksanız bu konuda PostgreSQL kitabının Installation from Source Code belgesinde açıklanan kurulumu tamamlayıp, kurulum tamamlandığında buraya dönebilirsiniz. Ortam değişkenlerinin belirlenmesinin anlatıldığı bölüme bakmayı unutmayın.

Eğer sistem yöneticiniz kurulum işlemlerini öntanımlı yoldan yapmadıysa biraz daha yapacak işiniz var demektir. Örneğin eğer sunucu makineniz uzakta bir sistem ise, PGHOST ortam değişkenine veritabanı sunucusunun ismini atamalısınız. Ayrıca, PGPORT ortam değişkenine de atama yapmanız gerekebilir. Son olarak, eğer çalıştırmayı denediğiniz bir uygulama veritabanına bağlanamadığını belirten bir hata iletisi veriyorsa; sistem yöneticiniz ile bağlantı kurmayı deneyin, eğer yönetici siz iseniz, belgeleri tekrar gözden geçirip çalışma ortamını doğru ayarlayıp ayarlamadığınıza bir kez daha bakın. Eğer bir önceki paragraf yararlı olmadıysa bir sonraki bölümü okuyun.